آموزش

تفاوت مقاله ISI و علمی پژوهشی چیست ؟

ارسال شده در1396-12-03 » توسط ‪: » دسته بندی ها: آموزش » (۰) دیدگاه

  تعاریف مقاله ISI و علمی پژوهشی   

تفاوت اصلی مقاله ISI و علمی پژوهشی در هدف خود دانشجو از ارائه نهفته است . سوالی که اینجا مطرح میشود این است که دانشجو برای چه امری مقاله میخواهد >؟ رزومه کاری ؟ ارتقای رتبه تحصیلی ؟ تز دکتری ؟ ارائه کلاسی یا غیره ؟ خب اصلی ترین تفاوت این دو نوع مقاله در اعتبار آنهاست . مسلما زمانیکه دانشجو ارائه ساده کلاسی دارد نباید مقاله ISI سنگین تهیه نماید یا بلعکس زمانیکه برای مصاحبه استخدامی میخواهد حضور داشته باشد مقاله کنفرانسی داخلی مورد قبول نخواهد بود 

مقاله های پژوهشنامه ای یا همان پژوهشی به مقالاتی گفته می شود که بر پایه پژوهش های آزمایشی است و از نتایج این گونه پژوهش ها و تحقیقات استخراج شده و به منظور اشاعه یافته های پژوهشی صورت می گیرند و به تولید دانش و توسعه ی آن کمک گسترده ای می کند.

 دلایل اهمیت مقاله علمی چیست ؟  

​​​♦مقاله علمی در واقع میزان انگیزه دانشجویان و اساتید به کارهای تحقیقاتی و میدانی را نشان می دهد.معمولا دانشجویانی که یک یا چند مقاله علمی چاپ شده در سطح کشوری دارند بسیار راحت تر می توانند در دانشگاه های معتبر پذیرش یا بعنوان  رزومه مناسب برای اشتغال فعالیت نمایند . 

♦ اصولا از نظر اعتبار تمام مجلات با یکدیگر یکسان نیستند پس از نوع مجله و اعتبار آن قبل از سفارش چاپ اطمینان حاصل نمایید. بر اساس تجربه دانشگاه های معتبر خارجی هم مانند دانشگاه های ایران تعداد مقالات چاپ شده با نام دانشجو برایشان مهتر از متن خود مقاله می باشد .

♦ اعتبار مقالات علمی را اولا باید شخص استاد راهنما تایید نماید تا در ادامه کار با مشکل مواجه نشوید  دوما داوران خود مجله بررسی و اصلاحیه مربوط را اعلام و سپس به هیئت تحریریه تقدیم نمایند . مقالات علمی می تواند در روند تحصیل و شخصیت فردی شما بسیار تاثیر گذار باشد زیرا در حال حاضر یکی از شرایط استخدام در اکثر ارگان های دولتی و خصوصی داشتن مقالات علمی معتر میباشد .

 مقاله ISI چیست ؟   

♦ ISI در واقع  نام یک شرکتی است که  مقاله ها و نشریه ها را لیست میکند . درین خصوص شرکت ها و موسسات زیادی هستند که اینکار را انجام میدهند گروه های دیگری هم هستند اما ISI معتبرتر از بقیه است. این تیم ها مقاله ها را را فهرست کرده و اطلاعاتی ضریب تأثیر مقالات و دیگر خلاصه آمارهایی مربوط به آن را در اختیار اعضا و مشترکان مرکز خود گذاشته و درآمد کسب می کنند. 

از میان مقاله ISI و علمی پژوهشی که در ایران ISIمعروف تر از سایر کشور ها می باشد زیرا رتبه دادن از نظر علمی در آن دانشگاه ها اساساً ربطی به ISI ندارد. در دانشگاه های خوب دنیا روش ارتقای استادان تقریباً مشابه حوزه های علمیه است. در این دانشگاه ها، مقالات، نوشته ها، تحقیقات و کارهای علمی فرد را برای چند استاد درجه یک در آن رشته بخصوص می فرستند و در صورت تأیید آنها فرد ارتقای علمی پیدا می کند. در واقع مقاله آی اس آی یک نوعی از مقالات علمی است و برای اینکه بتوانید یک مقاله بنویسید، لازم است در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید. 

مقاله ISI و علمی پژوهشی

دکمه اشتراک گذاری تلگرام  

ارسال نظر