آموزش

آموزش مقاله نویسی و اصول نگارش یک مقاله از دیدگاه کریستین کاتز

ارسال شده در1396-04-23 » توسط ‪: » دسته بندی ها: آموزش » (۰) دیدگاه

آموزش مقاله نویسی ؛ اصول و مراحل مقاله نویسی از دیدگاه کریستین کاتز 

   آموزش مقاله نویسی

آموزش مقاله نویسی : چگونگی نوشتن یک مقاله – ابتدا سؤال اساسی که نویسنده هنگام نوشتن  آن از خود میپرسد «چه اتفاقی میافتد و چه تاثیر بر خواننده خواهد گذاشت؟» اگر میخواهید چگونگی شروع را بدانید ، به پرسش بالا دقت کنید و مطالب و پیش نویس هارا جمع آوری نمایید .

مرحله 1: موضوع خود را انتخاب کنید. 

در مراحل مقاله نویسی مهمترین گام انتخاب موضوع است که باید به اندازه کافی به آن علاقه مند باشید تا حداقل یک یا دو هفته بر آن تمرکز داشته باشید. اگر موضوع شما گسترده باشد، آن را باریک کنید. سپس یک پیش نویس دقیق ، از جمله همه آن چیزی را که می توانید و فکر میکنید، بنویسید. سعی کنید به تجزیه و تحلیل و لذت بردن از روند انجام آن دقت نمایید. هنگامی که شما آن را انجام میدهید در واقع استخوان های لخت از یک مقاله را بهم متصل میکنید .    

مرحله 2: نیازهای AUDIENCE (شنوندگان )خود را  بفهمید 

حالا، به قطعه خود برگردید و تصور کنید که شما خواننده این مقاله هستید. برای توصیف مخاطبانی که میخواهید آدرس دهی کنید (به عنوان مثال، متخصصان، مردان یک گروه هنری یا …)، سه کلمه را انتخاب کنید. به عنوان خواننده، چه سوالاتی را دوست دارید پاسخ دهید؟ ممکن است شما هنوز پاسخ ها را نمی دانید، اما سوالات را به هر حال فهرست کنید؛ شما در مرحله بعدی پاسخ خواهید یافت که آموزش مقاله نویسی چگونه است .

مرحله 3: پژوهش

در مراحلی که آموزش مقاله نویسی را یاد میگیرید از جزئیات این موارد استفاده کنید : 
•    آمار
•    نقل قول های مردم معروف و مشهور 
•    تعاریف و اصطلاحات معتبر
•    داستان های کوتاه (داستان های مختصر و مختصر درباره خود یا شخص دیگری)
•    نقل قول ها و استفاده از کتاب های محبوب در مورد موضوع
•    منابع به رسانه های دیگر (فیلم، تلویزیون، رادیو)
•    ابزارهای مفید، منابع یا محصولات (اگر تعداد زیادی در نظر بگیرید ایجاد یک نوار کناری مفید است)
•    مراجعه به مراکز و رویدادهای محلی ( برای انتشار محلی).
دسته بندی  همه چیزهایی که جمع کرده اید و آن را در یک پوشه، یک سند الکترونیکی، یک نوت بوک یا هر چیز دیگری که دوست دارید بایگانی نمایید . فراموش نکنید که منابع را دنبال کنید در صورتی که بعدها توسط ویرایشگر برای تأیید آنها خواسته شد از آن ها مجدد استفاده نمایید این بسیار شبیه آشپزی  است تا زمانی که شما احساس می کنید که آن را دارید "درست است" پس مطالب و منابع غیر مفید را نیز اصلا دور نریزید این یک اصل در آموزش مقاله نویسی است .

مرحله 4: طرح خود به موضوع خود نزدیک و دایره را تنگ تر کنید

با در نظر گرفتن مخاطبان خود، یک پیش نویس تنگ تر با استفاده از اطلاعات پشتیبانی جدید جمع آوری کنید. گاهی اوقات آنچه که در مراحل 2 و 3 آموخته اید ممکن است شما را مجبور به شروع کار با یک پیش نویس کاملا تازه کند. یا ممکن است فقط بخواهید آنچه را که شما انجام میدهید، تجدید نظر کنید،  با مخاطبان خود در تماس باشید . 
این بار وقتی پیش نویس خود را می خوانید بپرسید: آیا درست  انجام شده است و کار میکند و تاثیر دارد ؟ آیا این خیلی عادی است؟ خیلی سبک وزن است ؟  نامعلوم یا ناهمواری دارد؟ اگر چنین است، برخی از نشریات مورد علاقه خود را برای چگونگی مقاله هم شان انتخاب کنید . یکی از نکات در آموزش مقاله نویسی این است که ببینید چه تکنیکهایی آن نویسندگان استفاده کردند شما هم استفاده نمایید


مرحله 5: نحوه تکمیل آن را مشخص کنید

در آموزش مقاله نویسی دقت نمایید همه گام های مربوطه را درست انجام داده باشید . اگر مطالب شما در مسیرهای بیشماری قرار دارد یا افول کرده است ، آنرا به نقاط کلیدی ذکر شده با زیرشاخه ها تقسیم کنید (همانطور که در این مقاله) ترکیب اطلاعات پیچیده و شکستن آن به مراحل بسیار مهم برای نوشتن ذکر شده است.

مرحله 6: READ، REVISE، REPEAT

پیش نویس روند  مقاله خود را به یکی از دوستان حرفه ای خود نشان دهید تا از شما حمایت کند و نویسنده دوم و همراه شما شود . سپس، او را از مجموعه سوالات بپرسید: آیا او اکنون این فرایند را درک می کند؟ آیا گام های گم شده وجود دارد؟ آیا چیز دیگری وجود دارد که او می خواهد در مورد موضوع بداند؟ آیا او می تواند این وظیفه را انجام دهد؟ با توجه به پیشنهادات دوست شما، از بهترین قضاوت خود در تصمیم گیری در مورد تغییرات، اگر لازم باشد، استفاده کنید.
در اینجا یک لیست سریع برای کمک به شما در گرفتن اشتباهات و اشکالات وجود دارد:
•    آیا شما به اندازه کافی مواد  مورد نیاز را برای خواننده برای تکمیل کار توضیح دادید؟
•    آیا همه مراحل مهم را شامل شده است ؟
•    آیا منظور منطقی را رسانده اید ؟
•    آیا خوانندگان را از خطاهای احتمالی هشدار دادید؟
بازنویسی، خواندن با صدای بلند ، پیدا کردن یک ویرایشگر برای رفع عیب مفید است و تنها زمانی شما راضی هستید که یک مقاله موثر در مورد موضوع نوشته اید، قطعه خود را به یک انتشارات جهت اکسپت ارسال کنید تا مجددا اصلاحات توسط داوران شناسایی شود .

مرحله 7 : ارسال مقالات به مجلات

پس از آموزش مقاله نویسی برای ارسال مقاله به کنفرانس‌ها مهلت ارسال مقاله (Deadline) وجود دارد و در صورتی که مقاله پس از مهلت تعیین شده برای کنفرانس ارسال گردد، در نظر گرفته نمی‌شود و داوری نخواهد شد. 
پس از نوشتن مقاله مطابق با آیین نامه نگارش آن کنفرانس و ارسال به موقع آن (Submit)، فرآیند داوری مقاله آغاز می‌شود که بسته به کنفرانس تقریبا دو ماه طول می‌کشد. معمولاً چند داور که در زمینه مقاله ارسال شده دارای دانش و تجربه مناسبی باشند، آنرا مطالعه می‌کنند.مقالات ارسال شده برای کنفرانس دارای الگوی نگارش (Template) مشخصی می‌باشند. به عنوان مثال نوع قلم، اندازه قلم و یا حتی دو ستونه و یا تک ستونه بودن مقاله در کنفرانس‌های مختلف، متفاوت است. 

مقالات پذیرفته شده در کنفرانس معمولا به دو صورت برای شرکت کنندگان ارایه می‌شود:

الف) ارایه شفاهی (Oral) مقاله به صورت شفاهی در زمان تقریبی بیست دقیقه برای حاضرین ارایه می‌شود. در این حالت پانزده دقیقه برای ارایه نویسنده و پنج دقیقه برای پرسش و پاسخ در نظر گرفته می‌شود. 

ب) پوستر (Poster) اگر شخص نتواند/ نخواهد مقاله را به صورت شفاهی ارایه دهد و یا داوران با ارایه مقاله به صورت پوستر موافقت کرده‌اند؛ می‌تواند پوستر مقاله را تهیه کرده و در محل تعیین شده قرار دهد. معمولا زمان مشخصی در اختیار نویسندگان قرار داده می‌شود تا بتوانند در مورد مقاله خود به شرکت کنندگان توضیح دهند.
 

این آموزش مقاله نویسی توسط کریستین کاتز و ادیت و  ترجمه موسسه پروژه 98  انجام شده است.

دکمه اشتراک گذاری تلگرام  

ارسال نظر